מכינים את העמוד.. הפעולה עשויה להימשך כמה שניות

עליה לתורה – בר מצווה

מעמד העלייה לתורה הוא מעמד מרגש, בו הילד מקבל את עול התורה ולמעשה הופך לבוגר על פי המסורת היהודית. משפחות רבות מקדשות את המעמד וחוגגות את טקס העלייה לתורה בבית הכנסת, בשבת שלאחר יום ההולדת של נער המצווה, על פי התאריך העברי.

במהלך הטקס, מתבקש הנער לקחת חלק פעיל בעליה לתורה, כלומר בברכות הנאמרות לפני ואחרי הקטע בפרשה שהוא עתיד לקרוא, בקריאת הפרשה עצמה ולעיתים גם בהפטרה. כל משפחה בוחרת מה יהיה חלקו של נער בר המצווה מתוך מכלול הטקס, כאשר המנהג הנפוץ ביותר הוא שילוב בין הברכות שלפני ואחרי הקריאה בתורה עם קטע בפרשת השבוע. יש כאלו שקוראים גם את ההפטרה.

החלטות רבות הקשורות בארגון הטקס תלויות בתיאום מראש עם בית הכנסת, וכן ברצונו של הנער לבלוט ולהופיע. ייתכן ובאותה שבת עולים נערים נוספים לתורה בבית הכנסת הנבחר, ולכן יצטרך הנער לחלוק עימם את קטעי הקריאה, ואף לוודא שהוא מתאמן על קטע שונה מהעולים לתורה הנוספים. חשוב להתכונן למעמד מראש, ללמוד את הקטעים ולשנן את אופן קריאתם על פי טעמי המקרא, שאינם כסימני הניקוד הרגילים.

לרכישת קבצי שמע/תוכנות לחץ כאן

מצא את הפרשה שלך

בשבתות מסויימות יש הבדל בין הקריאה בארץ ישראל ובחו"ל. מחשבון זה מציג את הקריאה בארץ ישראל.

כיוון שלוח השנה העברי מורכב מחודשים מלאים ומחודשים חסרים ומכיוון וישנן שנים מעוברות ושנים רגילות ובנוסף בשבתות מסויימות ישנן קריאות מיוחדות לחגים וכדומה, דבר שיכול לגרום לשינוי פרשת השבוע, מומלץ להתייעץ בכל מקרה עם רב לגבי פרשת בר המצווה לפני תחילת הלימוד.

מתי נולדת?
באיזה חלק של היום נולדת?
בחר נוסח קריאה
- יש לבחור נתונים בכל השלבים -
* מפני קדושת השבת ומועדי ישראל נבקשכם לא ללמוד בשבתות ובמועדי ישראל.