מכינים את העמוד.. הפעולה עשויה להימשך כמה שניות

ברכות התורה וההפטרה

כמה פעמים הייתם בבית הכנסת ושמעתם את המילים "ברכו את ה' המבורך"? רגע לפני שאתה מתחיל ללמוד עם רב ולקחת שיעורים לקראת בר המצווה, כדאי לנסות ולהבין מהן אותן ברכות התורה וברכות ההפטרה שנאמרות בזמן העלייה לתורה, ושעל נער המצוות להכיר היטב.

פרשת השבוע אמנם אינה קבועה, ועל פי המנהג היהודי נקראת כל שבוע פרשה אחרת, אך הברכות הנאמרות לפני קריאת הפרשה ובסיומה הן ברכות בעלות נוסח קבוע. הברכה נאמרת באופן כזה שהעולה לתורה פותח, וקהל המתפללים משיב לו.

כאשר עולה בן המצווה אל הבימה, נהוג שינשק באמצעות הטלית בה הוא מתעטף את המקום בספר התורה בו מתחילה הפרשה. לאחר מכן הוא אומר את נוסח הברכה ומתחילה קריאת הפרשה.

הפרשה עצמה מחולקת לשבעה חלקים שונים, הנקראים "עליות". בדרך כלל בכל עליה עולה אדם אחר לברך ולקרוא מן התורה. בסיום הקריאה של כל עליה אומרים את הברכות שלאחר העלייה. שים לב, לא עוזבים את הבמה עד לאחר שקורא העלייה שאחרייך מסיים את חלקו.

בדומה לברכות הנאמרות לפני ואחרי הקריאה בתורה, נאמרות גם ברכות בצמוד להפטרה. ההפטרה היא למעשה קטע מאחד מספרי הנביאים שתוכנה קשור בדרך כלל לפרשת השבוע, וקוראים אותה בשבת, בבית הכנסת, בנוסף לקריאת הפרשה.

בקהילות רבות נהוג לתת לחתן בר המצווה לקרוא את ההפטרה או לפחות את ברכותיה ולכן חשוב שתלמד גם את הברכות האלו. גם כאן מושרות הזמירות לפני ואחרי ההפטרה, כאשר לפני ההפטרה ישנה ברכה אחת ולאחריה נקראות שלוש (יש המחשיבים את הברכה האחרונה מתוך השלוש כשתי ברכות נפרדות).

לרכישת קבצי שמע/תוכנות לחץ כאן

למד את הברכות

בחר איזה ברכות ברצונך ללמוד?
בחר את הנוסח שברצונך ללמוד
בחר איזו ברכה ברצונך ללמוד
הברכה שלפני הקריאה
הברכה שאחרי הקריאה
- יש לבחור נתונים בכל השלבים -
* מפני קדושת השבת ומועדי ישראל נבקשכם לא ללמוד בשבתות ובמועדי ישראל.