מכינים את העמוד.. הפעולה עשויה להימשך כמה שניות

עליה לתורה

קריאת פרשת השבוע וההפטרה היא חלק משמעותי מטקס בר המצווה. זאת משום שטקס העלייה עצמו ואמירת הברכות מותרות על פי היהדות רק לנער שמלאו לו 13 שנים ומעלה. ישנם נערים הבוחרים לקרוא את כל הפרשה, אחרים קוראים רק את המפטיר או ההפטרה, וישנם כאלו שקוראים רק את הברכות. את פרשת השבוע קוראים בבית הכנסת בשבת עם הוצאת ספר התורה, כאשר בכל שבוע פותחים בפרשה אחרת, על פי הסדר הנהוג בלוח השנה היהודי.

הפרשה היא למעשה קטע, מתוך אחד החומשים בספרי התורה. בשבת רגילה מחולקת הפרשה לשבעה חלקים הנקראים "עליות", כאשר קריאה חוזרת של חלק מן העלייה האחרונה נקראת "מפטיר". לאחר קריאת המפטיר, מגיעה ההפטרה. זהו למעשה קטע מספרי נביאים, המתקשר לתוכן פרשת השבוע, וגם אותו יש הנוהגים לקרוא במהלך טקס בר המצווה.

כדאי להורי חתן בר המצווה לתאם את קריאת הקטע הרצוי עם גבאי בית הכנסת שבו הוא עתיד לעלות לתורה. ישנם חלקים בפרשה שלא יוכל הנער לברך עליהם (למשל אם הוא כהן, נהוג שיעלה רק לברכה ולקריאה של הקטע הראשון, בעוד שאת הקטעים האחרים הוא יכול לקרוא אך לא לברך עליהם). לעיתים גם יכול להיווצר מצב בו באותה שבת עולים כמה חתני בר מצווה לתורה, ויש לבצע חלוקה של הקטעים. לכן, כדאי למנוע מראש אי נעימויות ולסכם את פרטי העלייה לתורה מראש עם גבאי בית הכנסת.

מעמד העלייה לתורה מחייב לימוד מראש והכנה מקדימה שכן הקריאה היא אינה קריאה רגילה, אלא קריאה מוטעמת, בעלת מנגינה הנקבעת על ידי סימנים הנקראים "טעמי המקרא". לימוד הקטעים והניגון המיוחד שלהם דורש זמן והשקעה.

קריאת ההפטרה בצירוף לקריאת התורה הינן סמל לציון בגרותו של הנער וקבלת עול התורה. כאשר עולה הנער לתורה הוא בעצם מברך עליה ועל היכולת לקרוא בה, ולכן לטקס זה יש חשיבות רבה ביהדות.

לרכישת קבצי שמע/תוכנות לחץ כאן

שנן את הקריאה שלך

בחר בחומש/ספר שקוראים ביום הולדתך
לחישוב הספר והפרשה של יום הולדתך לחץ כאן
בחר את הפרשה שקוראים ביום הולדתך
לחישוב הספר והפרשה של יום הולדתך לחץ כאן
בחר את הנוסח שברצונך ללמוד
- יש לבחור נתונים בכל השלבים -
* מפני קדושת השבת ומועדי ישראל נבקשכם לא ללמוד בשבתות ובמועדי ישראל.