מכינים את העמוד
מכינים את העמוד.. הפעולה עשויה להימשך כמה שניות

יעדים נבחרים לחתונה אזרחית

יש שבוחרים לערוך את טקס הנישואים בחו"ל. הנה מספר יעדים ששווה לקחת בחשבון

החלטתם לערוך חתונה אזרחית ומיד עולה הסוגיה איפה כדאי להינשא. ההחלטה בדבר מיקומה של החתונה נעוצה קודם כל בשאלה אם חשוב לכם שהנישואים יוכרו בישראל, או שההכרה בנישואים איננה משמעותית מבחינתכם וכל שאתם רוצים הוא טקס שלא יהיה דתי ויתנהל לפי כללים אזרחיים או חילוניים. ישנה חשיבות רבה לדיון בשאלה זו, שכן חתונה אזרחית הנערכת בישראל (למשל, חתונה אזרחית חילונית) איננה מוכרת על ידי הרבנות הראשית ואינה מהווה קריטריון להגדרת הזוג כנשוי. 

ישנם מספר יעדים לעריכת נישואין אזרחיים כגון ארצות הברית (לאס וגאס, לדוגמא), ארצות סקנדינביה השונות, ארצות מזרח אירופה (כגון צ'כיה), איטליה (שבה ניתן להינשא כעבור 48 שעות שהות במדינה) ומדינות נוספות. עם זאת, בחלק מן המדינות יש צורך שאחד מבני הזוג יהיה אזרח המדינה ולא – לא יוכלו הנישואין להתקיים.


יעדים נבחרים לחתונה אזרחית 1
ליהנות מהאופציה התיירותית ומחוויית החתונה ביחד (צילום: shutterstock)

נישואין בקפריסין

האי קפריסין הוא היעד המרכזי עבור זוגות המעוניינים להינשא נישואים אזרחיים. בין אם הם פסולי חיתון ובין אם הם מעוניינים בנישואים אזרחיים מסיבות אחרות, חלק עצום מהישראלים  מעדיפים שהנישואים האזרחיים שלהם יהיו בקפריסין. בתחילת העשור, לדוגמא, כ-50 אחוז מהישראלים שנישאו בחתונה אזרחית ערכו אותה בקפריסין. 

הנישואים בקפריסין הם פשוטים ביותר: כל אזרח זר השוהה בקפריסין שלושה ימים ומעלה זכאי להינשא בה. התהליך נטול כל קושי בירוקרטי והוא זול למדי.

ישנן חברות המציעות "חבילות" לנישואין אזרחיים באי. החבילה כוללת זוג כרטיסי טיסה הלוך ושוב, תשלום אגרת הנישואין לשלטונות, כולל עדים וחותמת של משרד המשפטים הקפריסאי, בית מלון ועוד. לרוב מדובר בחתונה קטנה, שכן הזוג נוסע עם מספר מלווים מצומצם.

נישואין בפרגוואי

פרגוואי הממוקמת בדרום אמריקה מציעה מסלול נישואין מהיר המוכר על ידי משרד הפנים בישראל כנישואין לכל דבר ועניין. במהלך הטקס, אין חובה ששני בני הזוג יהיו נוכחים בו.

בעבר היה ניתן לקיים את טקס הנישואין בפרגוואי מבלי ששני בני הזוג יהיו נוכחים בכלל. כל שהיה צריך לעשות הוא למלא מסמכים ולהגישם באמצעות עורך דין מקומי לרשויות. תעודת הנישואים נשלחה בדואר לזוג הנישא.

לאחר תיקונו של חוק הנישואין בפרגוואי, מחייבות הרשויות את אחד מבני הזוג להיות נוכח במעמד הסדרת טפסי הנישואין מול הרשויות מתוך רצון לוודא כי לא מדובר בעניין פיקטיבי או בלתי-חוקי.

נישואין אזרחיים בישראל

מוסד הנישואים האזרחיים בישראל איננו תקף כלל ולכן כל טקס נישואין אזרחיים בארץ הוא בעל אופי טקסי ורגשי, אך לא חוקי.

כחלק מהאפשרויות לחתונה אזרחית, ישנם זוגות בישראל העורכים טקסי נישואין אזרחיים המונחים על ידי סלבריטאים. אופציה נוספת ופופולארית היא לשלב בין חתונה אזרחית בחו"ל ובין חתונה רפורמית או קונסרבטיבית בארץ. שילוב זה הינו הכרחי שכן חתונה רפורמית או קונסרבטיבית איננו מוכרת בישראל והחתונה המוכרת היחידה, מלבד זו האורתודוכסית, היא החתונה האזרחית הנערכת בחו"ל.

X
מעוניינים בפרטים נוספים?
השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם