מכינים את העמוד.. הפעולה עשויה להימשך כמה שניות

התוקף החוקי של נישואים אזרחיים

מה צריך לעשות כדי שנישואים אזרחיים בחו"ל יקבלו הכרה מלאה על ידי משרד הפנים בארץ?

על פי החוק במדינת ישראל, המדינה מכירה אך ורק בנישואין דתיים הנערכים על ידי רב שהוסמך לכך מטעם הרבנות הראשית לישראל. כל הצורות האחרות של נישואין הנערכים בישראל – חתונות חילוניות, חתונות אזרחיות, חתונות גאות וכדומה – אינן מוכרות על ידי הרשויות ואינן מזכות בשינוי מעמד זוגי מטעם משרד הפנים.

התנהלות זו של המדינה מונעת מאזרחים רבים בישראל להינשא לאור ההגבלות החלות מבחינת הדת על נישואין. בישראל ישנם כאלו שאינם מעוניינים בחתונה דתית מטעמים מצפוניים או שהם פסולי חיתון, כמו איסור על נישואין עבור עגונה ומסורבת גט, ממזרים (הרשאים להינשא רק זה עם זה), גיורת ונישואין בין כהן לבין אישה שאיננה רווקה או אלמנה (כגון גיורת, גרושה).

צילום: shutterstock
הרי את מקודשת לי בטבעת זו, כדת משה וישראל? (צילום: shutterstock)


האם נישואים אזרחיים תקפים מבחינה חוקית?

אם אינכם מתחתנים ברבנות, האלטרנטיבה המוצעת הינה נישואין אזרחיים בחו"ל. ישראלי יכול להינשא בנישואין אזרחיים בכל מדינה אחרת המכירה בנישואין אזרחיים. בני הזוג מוכרים כנשואים אם התקיים טקס נישואין אזרחיים לפי חוקי המדינה שבה נערך הטקס ולאחר שהזוג הציג בפני פקיד משרד הפנים תעודת נישואין רשמית.

עם קבלת התעודה, על הזוג להצטייד באישור נוסף המאשרר את חוקיות התעודה. האישור נקרא "אפוסטיל" ומהווה חותמת אישרור בינלאומית על המסמכים הרשמיים שתכליתה לתת למסמך תוקף משפטי מלא. בישראל, אפוסטיל ניתן במשרד המשפטים ובחלק מבתי משפט השלום, ללא תשלום. או אז, על הזוג לפנות למשרד הפנים על מנת להירשם במרשם האוכלוסין כזוג נשוי.

במקרה של גירושין אזרחיים, פונים בני הזוג לבית הדין הרבני הקרוב על מנת שיתיר את הנישואין. היות שלא נחתמה כתובה, אין צורך למסור "עילות גירושין", כלומר את הסיבות לעריכת הגירושין. במידה שאחד משני בני הזוג איננו יהודי, על השניים לפנות לבית המשפט העליון לשם ביטול הנישואין. ניתן לבטל את הנישואין גם בחו"ל, אולם מדובר בהליך ארוך יחסית ומסורבל למדי.

אופציות נוספות?

נישואים אזרחיים יכולים להיות תקפים גם אם בן זוג אחד נוכח במעמד. זו אולי נשמע מוזר, אך נישואים אלה, הנקראים "נישואי פרגוואי", מתקיימים על פי חוקי מדינת פרגוואי במין קונספט של חתונה קטנה. בעבר, ניתן היה לקיים נישואים אזרחיים בפרגוואי ללא נוכחות בני הזוג. עורך דין היה מוסר את המסמכים השונים והמטרה הייתה לחסוך את עלות זמן הנסיעה לחו"ל. כיום, בעקבות שינוי החוק בפרגוואי, ניתן לקיים נישואין אלה בנוכחות אחד מבין בני הזוג.

ניתן לבחור באופציה של חתונה חילונית בארץ שלרוב נערכת על ידי אנשי תקשורת או רוח מפורסמים. יחד עם זאת, ראוי לזכור כי חתונה מעין זו איננה מוכרת כנישואים תקפים בישראל. יש כאלה המשלבים טקס כזה עם נישואים בחו"ל, להם כאמור יש תוקף חוקי בישראל.

מכל מקום, נישואין אזרחיים מקובלים בעולם וישראל מכירה באזרחיה הנישאים בנישואין אזרחיים בחו"ל. תוקף הנישואין הוא ודאי וברור ולכן חובה להצטייד בכל האישורים והמסמכים על מנת לאשרם במשרד הפנים בארץ.  

X

מעוניינים בפרטים נוספים?

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם