מכינים את העמוד
מכינים את העמוד.. הפעולה עשויה להימשך כמה שניות

טבילה במקווה

מה צריך להביא כשהולכים למקווה, כיצד מתנהלת הטבילה ואיפה מוצאים מקוואות?

מטרת מנהג הטבילה במקווה ביהדות הוא טיהור הגוף. המקווה, מקום לרחצה עם מים רדודים שבו נקוו מי גשמים בלבד, מיועד לנשים ולגברים על מנת שיוכלו להיטהר מטומאתם. ההגדרות לטומאה הן רחבות, ובהן נידה ומגע במת. כיוון שדיני הטומאה והטהרה אינם נהוגים כיום (היות שהם כוללים אפר של פרה אדומה שאינו בנמצא כיום), ישנן מספר טבילות בודדות שנותרו תקפות, בהן טבילה של אישה נידה או אישה שנאסרה לבעלה כחלק מדיני טהרת המשפחה.

נשים המבקשות להינשא, נדרשות לטבול את גופן במקווה יום או יומיים לפני החתונה על מנת שגופן יהיה טהור בזמן הטקס. נשים רבות מתארות את החוויה המודרנית של טבילה במקווה כחוויה מתקנת ואף מרגשת.  

<b>טהרת הגוף והנפש (צילום: shutterstock)</b>
טהרת הגוף והנפש (צילום: shutterstock)

מה במקווה

רוב המקוואות היום הם בניינים מודרניים המאובזרים לנוחיות האישה הבאה לטבול במימי המקווה. המקווה הוא מקום הגייני והמים שבו מחוטאים בכלור. במקוואות רבים תמצאי מלתחה מסודרת, מגבות, אזור המתנה עם כתבי עת וספרי תפילה, מייבשי שיער ומברשות אך עדיף לא לסמוך על כך ולהגיע מוכנה מהבית.

הטבילה מתקיימת בערב שלפני החתונה, אחרי צאת הכוכבים, אם כי ניתן לטבול במקווה גם יומיים לפני החתונה. עדיף להודיע מראש על בואך, אולם הדבר איננו בגדר חובה. ניתן אפוא להגיע גם באופן ספונטאני לגמרי.

ישראל מלאה במקוואות וניתן לברר את מיקומם במועצה הדתית המקומית וכן באינטרנט. המקוואות נפתחים בערבי החול ובמוצאי שבתות וחגים כמחצית השעה או שעה לאחר שקיעת השמש ונותרים פעילים למשך כשעתיים-שלוש לפחות. המקוואות פתוחים למשך זמן קצר גם בערבי שישי ובערבי חג ומועדי כחצי שעה לאחר הדלקת נרות. עלות הביקור במקווה עבור כלה עומדת על 50 שקלים (לעומת ביקור רגיל שעלותו בין 10 ל-25 שקלים).

אז איך זה הולך?

המקווה מיועד לנשים בלבד לכן אם אינך רוצה להגיע לבד, את יכולה לבוא עם אמך, בנות משפחה או חברות. מומלץ להודיע מראש שברצונך להביא עמך עוד אנשים על מנת שיוקצה לך חדר – ולא תא. לפני הטבילה עצמה, תידרשי לנקות את גופך ולחפוף את שיערך.

עדיף להתקלח לפני ההגעה למקווה ולהימנע מכל גורם שעלול להוות חציצה בינך ובין המים כגון קרמים, איפור, מעצבי שיער למיניהם, בשמים, דאודורנטים, לק לציפורניים ועוד. יש להסיר איפור ותכשיטים (גם פירסינג ותכשיטים קבועים), ואף עדשות מגע ומשקפיים. מומלץ להביא מגבת גדולה או חלוק רחצה, מברשת שיער, מברשת שיניים, בגדים להחלפה, מטבעות קטנים לתשלום, שמפו, כפכפים ובגד ארוך שיעטוף אותך לאחר הטבילה. סמכי על הציוד האישי שלך ולא על זה הקיים במקום מלכתחילה.

בתום ההכנות, תצלצלי בפעמון הקורא לבלנית והיא תיכנס לחדר. הבלנית תוודא שלא שכחת להסיר דבר ותלווה אותך אל המקווה עצמו; הטבילה תיערך בנוכחותה. זכותך שלא להסכים לבדיקת הבלנית. כאשר תיכנסי אל המקווה, תפרשי את ידייך לצדדים ותטבלי במימי המקווה (בגובה של מטר לערך) כך שכל גופך יכוסה במים. לפני הטבילה נהוג לברך ברכה ואז לטבול בין שלוש פעמים לשבע פעמים, תלוי אם מוצאך ספרדי (שלוש פעמים) או אשכנזי (שבע פעמים). חשוב מאוד שתבקשי מן הבלנית אישור על טבילה במקווה על מנת להביאו לרב טרם עריכת החופה. באפשרותך לקבל את טופס האישור ממדריכת הכלות.  

 

X
מעוניינים בפרטים נוספים?
השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם