מכינים את העמוד
מכינים את העמוד.. הפעולה עשויה להימשך כמה שניות

תוקף חוקי של חתונה רפורמית

מה מעמדו החוקי של טקס חתונה רפורמי ואילו צעדים ניתן לנקוט כדי להעניק לו תוקף חוקי

החוק במדינת ישראל מכיר רק בצורת נישואין אחת אשר תקפה ליהודים - נישואין במסגרת הרבנות הראשית. החתונות האלטרנטיביות המתקיימות בישראל, כמו חתונות שנערכות על ידי התנועה הרפורמית (או בשמה המלא "התנועה ליהדות מתקדמת") או התנועה הקונסרבטיבית (הידועה גם כ"תנועה המסורתית"), מתקבלות על ידי המשפחה והחברה אך הן אינן מוכרות על ידי המועצה הדתית לצורך רישום נישואין.

מסיבה זו בוחרים זוגות רבים הנישאים בטקס חתונה רפורמית או טקס חתונה קונסרבטיבית לערוך בנוסף גם טקס נישואים בחו"ל, המעניק תוקף משפטי וחוקי לנישואיהם.

תוקף חוקי של חתונה רפורמית 1
אינה מוכרת על ידי המועצה הדתית. חתונה רפורמית (צילום: shutterstock)

דרכים משפטיות להביע מחויבות

דרך נוספת להעניק מעמד רשמי לחתונה רפורמית, מלבד טקס נישואים אזרחי בחו"ל, היא חתימה על "כתב זוגיות". כתב זוגיות הוא למעשה תעודה שמנפיק ארגון "משפחה אחת" המעידה כי בני הזוג החתומים עליה נמצאים בזוגיות. בתעודת הזוגיות מצהירים שני בני הזוג בפני עורך דין כי הם חיים יחד ומנהלים משק בית משותף. ישנם זוגות החותמים בנוסף גם על הסכם ממון המעניק עוד תוקף לחתונה הרפורמית.

הן התנועה הרפורמית והן התנועה הקונסרבטיבית בישראל מנהלות מאבק על הוצאת המונופול לעריכת נישואין מידי הרבנות הראשית והחלת הזכות לערוך נישואין גם על הרבנים והרבות של התנועות הלא-אורתודוכסיות. נכון לעכשיו, מאבק זה לא נשא פרי והבחירה כיום היא בין חתונה אורתודוכסית בארץ ובין חתונה אזרחית מחוצה לה, בחו"ל. בישראל, כאמור, מעמדן של החתונות הרפורמיות והקונסרבטיביות הינו סימבולי בלבד ואיננו מהווה אקט מחייב מבחינה חוקית או משפטית.

האם עדיף להינשא בחתונה מסורתית?

רוב הזוגות בישראל נישאים כיום בנישואין "רגילים", קרי: נישואין אורתודוכסיים המוכרים על ידי הרבנות הראשית לישראל. חלק מאלה המעדיפים נישואין רפורמיים וקונסרבטיביים אינם יכולים להינשא בנישואין אורתודוכסיים היות שהם פסולי חיתון, ואחרים בוחרים להינשא בנישואין רפורמיים או קונסרבטיביים מאחר שהם אינם מעוניינים לעבור את תהליך החיתון האורתודוכסי.

אם אינכם מעוניינים לערוך חתונה אזרחית בחו"ל ואתם מוכנים לקבל את החתונה האורתודוכסית כהלכתה, נראה כי חתונה זו מתאימה לכם יותר מאשר החתונה הרפורמית או הקונסרבטיבית. עם זאת, ראוי לשקול מראש מה חשוב עבורכם יותר ומה חשוב פחות מבחינת תכני החתונה והלכותיה, על מנת להגיע להחלטה הטובה ביותר עבורכם.

X
מעוניינים בפרטים נוספים?
השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם