מכינים את העמוד
מכינים את העמוד.. הפעולה עשויה להימשך כמה שניות

חופה רפורמית

בחופה רפורמית מתקיימים מרבית מכללי הטקס של חתונה אורתודוכסית, אך ייחודה הוא בהתאמה שנעשית לצרכי הזוג

בישראל עורכות התנועה ליהדות מתקדמת ("התנועה הרפורמית") והתנועה המסורתית ("התנועה הקונסרבטיבית") חתונות בהתאם למנהגיהן ואמנותיהן שעיקרם מתן חופש ביטוי רב ככל האפשר לאמונות ולרצונות של שני בני הזוג בחתונה.

"חתונה רפורמית" הפכה אפוא לשם קוד לחתונה שוויונית שנערכת הן על ידי הקונסרבטיבים והן על ידי הרפורמים. לעומת החתונה האורתודוכסית שבה ניתן מעמד בכורה לגבר, ייחודה של החתונה הרפורמית הוא בכך שהיא מאפשרת מסרים של שוויון, שותפות והדדיות בין בני הזוג.

שיאה של כל חתונה הוא מעמד החופה המרגש. במעמד זה בחתונה רפורמית, גם החתן וגם הכלה משתתפים בטקס, זוכים ליחס שוויוני, מתחייבים התחייבויות הדדיות בשפה עכשווית ובמילים שבחרו בעצמם. האם חופה רפורמית היא בעצם חופה שעושים בה כל מה שרוצים? התשובה היא לא. האם בחופה רפורמית יש ביטוי מקסימלי לרגשותיהם, לאמונותיהם ולהשקפותיהם של בני הזוג? בהחלט כן.

חופה רפורמית 1
טקס חופה גמיש יותר (צילום: shutterstock)


חופה רפורמית היא לא חופה חילונית

העובדה שנישואים רפורמיים או קונסרבטיביים אינם מוכרים בישראל על ידי הרבנות, לא הופכת אותם לפחות דתיים מאשר חתונה אורתודוכסית המתנהלת לפי כל כללי ותכתיבי המסורת. למעשה, חופה רפורמית איננה חופה חילונית.

בחופה הרפורמית, מתקיימות ברכות האירוסין, החתן שובר את הכוס, פניו של הרב או פניה של הרבה מופנות מזרחה וציביונה של החופה הוא יהודי למהדרין. אלא שחופה רפורמית היא אישית ומותאמת גם לאישיותם, לצרכיהם ולרצונותיהם הייחודיים של בני זוג. הרעיון הוא שהם אלה שנישאים – לא כל עם ישראל. פעמים רבות (אם כי לא בהכרח), זוגות הנישאים בחתונה רפורמית עורכים חתונות קטנות וצנועות. 

התנהלות הטקס

המטרה של החופה הרפורמית היא לקרב ולאחד, לא להרחיק. הרעיון שמצוי מאחורי החופה הרפורמית הוא לסייע לזוג להפוך את טקס הנישואים למעמד מרגש, משמעותי ובלתי-נשכח. המטרה המרכזית של החתונה הרפורמית היא לאפשר לשני בני הזוג לקיים טקס שיכיל את מלוא רגשותיהם, מחויבויותיהם ואמונותיהם האחד כלפי האחר.

בחופה רפורמית, ניתן לבחור יחד את הברכות, להוסיף ברכות אישיות ולאפשר חופש ביטוי למשפחה ולחברים הקרובים. ישנה אפשרות לנסח יחד את הכתובה בצורה שוויונית והדדית ולדאוג שגם שלב ענידת טבעות הנישואין יהיה הדדי, שוויוני ומכובד הן לכלה והן לחתן.

שימו לב

לפני שאתם בוחרים בחתונה רפורמית חשוב שתזכרו כי בישראל אין הכרה בנישואין רפורמיים וחופה רפורמית איננה מאפשרת רישום נישואין במרשם האוכלוסין. לכן, זוגות הנישאים בחופה רפורמית צריכים להינשא גם בנישואין אזרחיים בחו"ל. ישראל מכירה בטקסי נישואין הנערכים במדינות שונות ורושמת את נישואי בני הזוג במרשם האוכלוסין. עם זאת, הנישואין אינם מוכרים על ידי הרבנות הראשית לישראל ותוקפם הינו אזרחי – ולא דתי.

X
מעוניינים בפרטים נוספים?
השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם