מכינים את העמוד
מכינים את העמוד.. הפעולה עשויה להימשך כמה שניות

חתונה רפורמית – הפרוצדורה

לא יודעים מאיפה להתחיל, למי לפנות ולמה חשוב לשים לב? אספנו עבורכם את כל המידע

חתונה רפורמית מיועדת לזוגות המעוניינים להינשא בנישואין אזרחיים ובמקביל לערוך חתונה דתית-מסורתית עם גוון מודרני. לפני שאתם מחליטים לערוך חתונה רפורמית, זיכרו כי רק חתונה דתית הנערכת על ידי רב המוסמך לכך מטעם הרבנות הראשית לישראל, או חתונה אזרחית שמתקיימת בחו"ל (קפריסין, פראג, פרגוואי וכדומה), מזכים אתכם במעמד של זוג נשוי.

החוק איננו מכיר בחתונה רפורמית והיא כשלעצמה מהווה ביטוי טקסי-רגשי ואישי לנישואין אזרחיים, אך איננה יכולה להיערך כתחליף להם ולנישואים הנערכים על ידי רב אורתודוכסי.

צילום: shutterstock
לעצב את הטקס כרצונכם (צילום: shutterstock)


החלטתם להתחתן בתחתונה רפורמית, למי לפנות?

אז אם כבר החלטתם שברצונכם להינשא בחתונה רפורמית, מה עליכם לעשות? ראשית, כפי שכבר נכתב, חתונה רפורמית איננה מוסד המוכר בישראל ולכן עליכם להסדיר את נישואיכם בחו"ל בטקס נישואים אזרחי.

לאחר שכבר קיימתם את הנישואים האזרחיים, באפשרותכם להינשא בחתונה רפורמית. ישנם רבנים רפורמים שיסכימו לקיים את החתונה בסמוך למועד נישואיכם האזרחיים שכן היהדות ממילא איננה מכירה בנישואין שאינם נערכים על-פי ההלכה.

אם ברצונכם להזמין רב או רבה לחתונה רפורמית, ניתן ליצור קשר עם התנועה ליהדות מתקדמת המספקת שירותי דת עבור חברי הקהילה וידידיה. ניתן גם ליצור קשר עם התנועה המסורתית, הקונסרבטיבית, בעניין חתונה מסורתית. חשוב לציין כי ההבדלים אינם כה גדולים בין שתי התנועות, אם כי ניכרים פה ושם הבדלים מבחינת הגישה ההלכתית.

מה קורה בפועל?

כיוון שלא מדובר בטקס דתי המתנהל לפי העקרונות האורתודוכסיים הכלליים, יש באפשרותכם לנהל חתונה כרצונכם. למשל, בצד אלמנטים מסורתיים קלאסיים כגון שבע ברכות האירוסין, ענידת טבעות נישואין, שבירת הכוס ועוד, ניתן להוסיף יסודות מודרניים משלכם כגון ענידת טבעות הדדית.

היתרון הברור של החתונה הרפורמית או הקונסרבטיבית הוא היכולת לשמור על המסורת והיסודות, ובמקביל לחדש, לשנות ולרענן. בפגישה ביניכם ובין הרב הרפורמי או הקונסרבטיבי, תוכלו להחליט ביחד מה יהיה אופייה של החתונה. לדוגמא, יש המנסחים יחד כתובה מודרנית, ישנם שחותמים על כתב זוגיות, אחרים מכניסים קטעי שירה וקריאה וכדומה. אחרי הכל, מדובר בחתונה דתית מודרנית לכל דבר ועניין.

X
מעוניינים בפרטים נוספים?
השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם