מכינים את העמוד
מכינים את העמוד.. הפעולה עשויה להימשך כמה שניות

אורתודוכסית מול רפורמית

חתונה רפורמית וחתונה אורתודוכסית – שתיהן חתונות דתיות, עם זאת רבים ההבדלים ביניהן

חתונה רפורמית וחתונה אורתודוכסית – שתיהן חתונות דתיות. הזרמים הרפורמי והקונסרבטיבי רואים עצמם זרמים מאמינים לכל דבר ועניין. חלק ניכר מיהדות העולם חברה בזרמים אלה, בפרט בארצות הברית. ההבדל המהותי מבחינת ישראלים הוא המעמד החוקי הבעייתי של החתונה הרפורמית, מכיוון שהמדינה מכירה רק בחתונה אורתודוכסית או בחתונה אזרחית. לכן, חתונה רפורמית היא טקסית בעיקרה ונלווית לחתונה האזרחית, אולם כרגע אינה יכולה להוות לה תחליף.

אורתודוכסית מול רפורמית 1
טקסית בעיקרה. חתונה רפורמית (צילום: shutterstock)

חופה שוויונית

מעבר להבדל החוקי, ישנם הבדלים תוכניים מהותיים בין חתונה רפורמית ובין חתונה אורתודוכסית. ההבדל המהותי הוא שטקס הנישואין הרפורמיים הוא שוויוני והדדי, בעוד בחתונה אורתודוכסית החתן מוביל את הטקס. חתונה רפורמית נערכת על ידי רב או רבה ובטקס החתן מקדש את הכלה והכלה מקדשת את החתן חזרה, ואילו בנישואין אורתודוכסיים, רק החתן מקדש את הכלה.

לפני החתונה הרפורמית, נערכת פגישה אחת או שתיים בין הזוג הטרי ובין הרב או הרבה בה מוסברות הברכות, ובני הזוג מעלים את רצונותיהם והשגותיהם ויכולים להוסיף יסודות תוכניים משלהם לחתונה. החתונה האורתודוכסית, לעומת זאת, הינה בעלת נוסח אחיד ולא ניתן להוסיף או לגרוע דבר.

כתובה מול כתובה

הבדל מהותי נוסף מצוי בכתובה. בעוד שהכתובה המסורתית היא שטר קניין של הכלה המבטיח לה זכויות כלכליות עם מות בעלה או עם גירושיה ממנו, הכתובה הרפורמית היא שונה לחלוטין. הכתובה הינה שוויונית ומיועדת לניסוחים הדדיים ולדברים שבני הזוג רוצים לכתוב על חייהם המשותפים. כך, ישנם זוגות המציינים את הערכים שעליהם מבוססת זוגיותם, את רגשותיהם ועוד. לכתובה הרפורמית נוסף הסכם ממון המסדיר את עניין הקניין הזוגי.

למרות אי-ההכרה של הממסד הישראלי בחתונה הרפורמית, חשוב להבין בהקשר זה כי מטרת החתונה היא למסד את הקשר בין בני הזוג כך שהקשרים הרגשיים והמחויבות הזוגית יבואו לידי ביטוי לפי רצונם של הזוג ובחירתם, ולא באמצעות טקסטים ופעולות שרירותיות. על כל פנים, הן לחתונה אורתודוכסית והן לחתונה רפורמית יש יתרונות וחסרונות משלהן. הבחירה במודל כזה או אחר של חתונה צריכה להיעשות קודם כל לפי צרכי בני הזוג, השקפותיהם ורצונותיהם.

X
מעוניינים בפרטים נוספים?
השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם