מכינים את העמוד.. הפעולה עשויה להימשך כמה שניות

בחירת רב לחתונה

מתלבטים איזה רב לבחור, מעוניינים להוסיף תכנים אישיים ולא יודעים אם זה אפשרי ואיפה מוצאים רב?

זוגות רבים מתלבטים איזה רב לבחור לחתונה, בעיקר אם ברצונם לערוך חופה שתקלע לטעמם של שני בני הזוג. הרב האידיאלי בהרבה מקרים יהיה זה שינהל את החופה בצורה עניינית מצד אחד ויידע להגניב חיוך מדי פעם, מצד שני. כלומר, גם למתן את המתח שמתלווה למעמד וגם להצליח לרגש את האורחים.

לפני שאתם מתחתנים ברבנות, עליכם להחליט אם ברצונכם ברב אורתודוכסי, ברב קונסרבטיבי או ברב רפורמי. במידה ואתם מעוניינים בחופה פחות סטנדרטית, הכוללת גם הקראת טקסט שכתבתם במיוחד לכבוד האירוע או החלפת טבעות נישואין (הענקת טבעת לחתן בנוסף לטבעת הכלה), עליכם למצוא רב שיאפשר זאת.

<b>למצוא את הרב שהכי מתאים לכם (צילום אילוסטרציה: דודי בר סלע)</b>
למצוא את הרב שהכי מתאים לכם (צילום אילוסטרציה: דודי בר סלע)

בעוד שטקס חתונה אורתודוכסי נצמד למסורת ולרוב אין בו מקום לתוספות או לאמירה אישית מצד בני הזוג, ייתכן ותמצאו כי רבנים קונסרבטיבים או רפורמים יהיו יותר גמישים בנושא החופה. עם זאת, ישנם רבנים אורתודוכסיים, קונסרבטיבים ורפורמים המחזיקים בדעות ובהשקפות שונות, ובכל זרם ניתן למצוא רבנים ליברלים יותר וליברלים פחות.

ההתאמה של הרב אליכם

במידה שאתם זוג מסורתי או חילוני שנישא בחתונה כדת וכדין, חשוב לבחור רב שיתאים גם לקהל הבא לחתונה שרובו ככולו איננו דתי כי אם מסורתי או חילוני בדיוק כמו הזוג ומשפחתו. כאשר אתם מבצעים את רישום הנישואים ברבנות המקומית, תוכלו לקבל המלצה לרב. אולם אם ברצונכם לבחור רב באופן אישי, ישנם כמה דברים חשובים שכדאי לדעת.

ראשית, ישנה האפשרות לפנות לעמותת צהר, עמותה של רבנים מהציונות הדתית, שמחתנים זוגות ללא תשלום, משלבים בחופה תכנים אישיים ומרכיבים יחד עם בני הזוג טקס המשלב בין עולמה של ההלכה לבין תכנים אישיים החשובים לבני הזוג. 

חשוב לציין שמעבר לשמירה על הלכות וכיבוד הדת לא פחות חשובה היא הכימיה עם הרב. קבעו פגישה לפני החתונה, דונו עמו על תכני החופה, היו פתוחים להצעות ולדיאלוג. הרי בסופו של דבר, זו החופה שלכם ואתם חייבים להרגיש בה בנוח.

<b>חשוב לוודא שיש כימיה עם הרב (צילום: shutterstock)</b>
העיקר שתהיה כימיה עם הרב (צילום: shutterstock)

נקודות נוספות

בחירת רב תלויה גם בשאלות דתיות חשובות כגון כשרותו של המקום שבו ברצונכם להינשא והשעה בה נערכת החתונה. כיום רבים עורכים חתונות בבתי כנסת. אם זה המקרה שלכם, אז מן הסתם אתם מכוסים. רבנים רבים לא יסכימו להשיא אתכם במקום שאיננו כשר או בשעה שעלולה לגרום לחילול שבת. לכן, על מנת להרחיב את טווח האפשרויות שלכם, כדאי לשים לב לכל הפרטים הללו. 

ומה לגבי התשלום? התשלום הבסיסי עבור הרב הוא 500 שקל, כאשר הסכומים נעים בין 500 ל-1,500 שקלים. התשלום איננו חובה במידה שאתם בוחרים רב שהומלץ לכם על-ידי הרבנות המקומית וכן במידה שפניתם לעמותות דוגמת צוה"ר. אולם התשלום הינו בגדר הכרת תודה שלכם ולכן הפך לנוהג.

X

מעוניינים בפרטים נוספים?

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם