מכינים את העמוד.. הפעולה עשויה להימשך כמה שניות

בחירת רב לבר מצווה

כדאי לבחור רב לבר מצווה אשר יהפוך את תהליך הלימוד לחוויה

בחירת רב לבר מצווה היא עניין חשוב בעיקר לאור ההתרגשות הרבה אשר מלווה את התהליך. הכנה לבר מצווה היא תהליך הנמשך מספר חודשים. במסגרת התהליך לוקח הנער העומד לעלות לתורה שיעורי הכנה אצל רב המלמד אותו לקראת האירוע.

חשיבותו של הרב רבה מכיוון שעליו לנסוך בנער תחושת ביטחון, לאפשר לו להתגבר על פחד הקהל, להקנות לו את הידע המתאים ולעזור לו לעבור את העלייה לתורה באופן המוצלח ביותר.

<b>כל מה שאי פעם רציתם לדעת ולעולם לא העזתם לשאול. רב לבר מצווה (צילום: shutterstock)</b>
כל מה שאי פעם רציתם לדעת ולעולם לא העזתם לשאול. רב לבר מצווה (צילום: shutterstock)

רפורמית, אורתודוכסית או קונסרבטיבית

בתחילת תהליך בחירת רב לבר מצווה כדאי לכם לשאול את עצמכם איזו בר מצווה אתם רוצים. ישנם המעדיפים בר מצווה אורתודוכסית וישנם המעדיפים בר מצווה רפורמית או קונסרבטיבית.

במסגרת בר מצווה רפורמית או קונסרבטיבית, ניתן לבחור רב או רבה והתהליך כולו נעשה בצורה ידידותית ולא פחות יהודית מאשר התהליך האורתודוכסי הרגיל. ברם, אם אתם מעדיפים הכנה לבר מצווה אורתודוכסית, כדאי תחילה לברר עם בני משפחה וחברים לאיזה רב הם עצמם הלכו ופשוט לבקש המלצות. ניתן גם לפנות לרבנות המקומית, לבית הכנסת הקרוב לאזור מגוריכם וגם לארגון הרבנים "צהר" אשר מספק הדרכה לבר מצווה הן בקריאת ההפטרה והן בטקס בכללותו.

חוויה – לא סבל

כאשר אתם בוחרים רב לבר מצווה כדאי להיפגש תחילה עם הרב ולספר לו על ילדיכם: אופיו, עד כמה הוא שקדן או שובב, מהן הנקודות החזקות שלו והאם הוא סובל מקשיי ריכוז ולמידה. חשוב לדעת כי נערים בעלי קשיי למידה זקוקים להדרכה נוספת בכל הקשור לבר מצווה.


<b>לא משנה איזה רב בחרתם, תהליך הלמידה צריך להיות מהנה (צילום: shutterstock)</b>
לא משנה איזה רב בחרתם, תהליך הלמידה צריך להיות מהנה (צילום: shutterstock)

הכנה לבר מצווה כוללת הן את סדרי הנחת התפילין, הן את הלכות קריאת ההפטרה והטעמים, הן את לימוד הברכות השונות בעל-פה והן את כלל נוהגי התפילה בבית הכנסת, החל מהנחת הטלית וכלה בתפילה בציבור. חשוב אפוא לבחור רב לבר מצווה סובלני ומודע ליתרונות ולקשיים אשר ילדכם נתקל בהם לעיתים.

הכנה לבר מצווה היא עניין מרגש עבור הנער, לאחר הפגישה הראשונה בין הרב ובין ילדכם, בררו עמו אם ישנה כימיה בינו לבין הרב ואם הלימוד היה לטעמו. אין טעם לכפות על הנער שיעורים אצל רב שהוא אינו מכבד, אחרת כל התהליך יהפוך לבלתי נסבל עבורו. כדאי אפוא לבחור רב לבר מצווה אשר יהפוך את תהליך הלימודים לחוויה אישית ודתית.

X

מעוניינים בפרטים נוספים?

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם