מכינים את העמוד.. הפעולה עשויה להימשך כמה שניות

הכנת דרשה לבר מצווה

אחד הדברים המלחיצים ביותר הוא הנאום שנושא חתן הבר מצווה. טיפים שיעזרו לו לעבור את זה בשלום

אתם מתכוונים להכין נאום לבר מצווה ומקבלים בוודאי מיליון עצות על איך להכין דרשה לבר מצווה שתהיה גם מרגשת, גם מקורית וגם תבטא את מה שאתם חושבים ואת מה שאתם מאמינים בו. לפני שאתם מתחילים להכין דרשת בר מצווה ועושים סיעור מוחין עם המשפחה, החברים הקרובים ועוד מקורבים, הנה כמה טיפים שיסייעו לכם לכתוב נאום לבר מצווה בלי לשבור את הראש.

<b>לא צריך לשבור את הראש (צילום: shutterstock)</b>
לא צריך לשבור את הראש (צילום: shutterstock)

היו אתם עצמכם

הדבר הראשון החשוב בהכנת נאום לבר מצווה הוא שתאמרו את מה שאתם מרגישים. אל תכינו דרשה לבר מצווה שאתם לא מתחברים אליה או שאתם כותבים רק על מנת שההורים או קרובי המשפחה ירגישו בנוח. לכן, כשאתם מתחילים להכין דרשת בר מצווה עשו לכם רשימה של 10 נקודות בלבד ובה דברים שחשוב לכם לומר. למשל, מה הייתם רוצים שיקרה בעתיד, אילו ציפיות יש לכם מעצמכם, מה מסמלת בר המצווה עבורכם וכיצד אתם מרגישים באירוע הזה.

אין צורך להכין נאום לבר מצווה שיהיה פורמאלי ועמוס בציטטות מן התנ"ך או גדוש בדברי הודיה לכל העולם. מדובר בנאום אישי משלכם וכך הוא צריך להיות.

זכרו: ככל שהטקסט שתכתבו יהיה יותר אותנטי וקרוב אליכם, כך תוכלו להקריאו ביתר קלות בפני קהל המוזמנים. לעתים, יש הנוהגים להקל על עצמם ולכתוב דרשת בר מצווה בחרוזים. ישנם המעדיפים לכתוב דרשה לבר מצווה עם אלמנטים הומוריסטיים, היתוליים, ולשלב יסודות שישברו את הקרח. קחו בחשבון שלא מדובר בנאום מול הכנסת ולכן אין צורך בדרשה פורמאלית מדי. עם זאת, הציפייה הן של ההורים והן של האורחים היא לקבל נאום לבר מצווה שיכיל הצהרת כוונות בצד דברי התודה ועל כן כדאי לקחת את העניין ברצינות הראויה לו.

כדאי להתכונן מראש

אחד הדברים החשובים בהכנת נאום לבר מצווה הוא מעמד הברכה. כל נואם טוב יודע שנאום משובח הוא כזה שגם נקרא היטב, בהגייה נכונה ומוטעמת. לכן, שננו היטב את הנאום, נסו להימנע ממילים מורכבות שקשה לבטא והקפידו על משפטים קצרים, כדי שלא ייגמר לכם האוויר באמצע משפט ארוך ומסורבל.

בתום כתיבת דרשת בר המצווה הקליטו את עצמכם ושמעו כיצד אתם מקריאים אותה. זה יסייע לכם לתקן בעיות בהגייה (דיקציה) ולהימנע ממכשולים לשוניים אחרים. לבסוף, מומלץ לתת למבוגר לעבור על הדרשה שכתבתם כדי שיסייע לכם בעריכה לשונית של הטקסט ויעלה על שגיאות דקדוק בעברית. והכי חשוב, תרימו ראש ותחייכו, כולם מקשיבים לכם.

X

מעוניינים בפרטים נוספים?

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם