מכינים את העמוד
מכינים את העמוד.. הפעולה עשויה להימשך כמה שניות

משמעות העלייה לתורה

טקס העלייה לתורה מסמל את הרגע בו הנער הצעיר מקבל על עצמו את האחראיות לקיום מצוות התורה

בר המצווה הוא אחד הרגעים המרגשים בחייו של צעיר יהודי וההכנות לקראת קבלת עול התורה והמצוות הינן מרגשות לא פחות. טקס בר המצווה הוא בבחינת גיל מעבר; גיל שבו מחויב הנער בקבלת מצוותיה של התורה. נער אשר הגיע לגיל מצוות זכאי, מבחינת היהדות, ליטול חלק במניין תפילה והוא חייב לשמור על מצוות הדת. 

עיקרו של טקס בר המצווה הוא טקס העלייה לתורה הנערך בבית הכנסת בנוכחות קהל רב. .  צעירים רבים שאינם דתיים אדוקים, לוקחים את טקס בר המצווה למקום שלהם. ישנם אשר בוחרים להמשיך ולקיים חלק ממצוות הדת כמו הנחת תפילין, תפילת שחרית, שמירת שבת ועוד. מבחינה דתית יש לטקס בר המצווה חשיבות רבה; עם זאת, לטקס זה ישנה משמעות חברתית שאינה פחותה כלל מזו הדתית. מבחינת טקס עלייה לתורה בר מצווה הוא האירוע שממצה את הטקס בכללותו. 

<b>אחד הרגעים המרגשים (צילום: shutterstock)</b>
אחד הרגעים המרגשים (צילום: shutterstock)

מהלך הטקס

כאמור עיקר טקס עלייה לתורה הוא הקריאה בתורה. בימי שבת, אחרי תפילת שחרית, קוראים המתפללים את פרשת השבוע. כל קריאה כזו נחלקת לשבעה עולים לתורה ועולה נוסף - המפטיר. לרוב, נוהגים חתן בר המצווה ומשפחתו להגיע לטקס עלייה לתורה מוקדם בבוקר. כאשר עולה הנער לקרוא בתורה, עליו להתעטף בטלית ולנשק באמצעות הציצית שבטלית את המקום בספר התורה שבו מתחילה הקריאה.

חלקו הראשון של הטקס הוא הנחת התפילין על ידי חתן בר המצווה. עיקרו של טקס בר המצווה הוא בטקס עלייה לתורה שלאחריו גם מגיעה דרשת בר המצווה. העלייה לתורה מתרחשת לרוב בימי שני, חמישי או שבת באותו שבוע בו מציין הנער את יום הולדתו ה-13.

לאחר מכן, קורא המברך "ברכו את ה' המבורך", ואילו הקהל עונה "ברוך ה' המבורך לעולם ועד". חתן בר המצווה חוזר על קריאת הקהל וממשיך: "ברוך אתה ה', אלוהינו מלך העולם, אשר בחר בנו מכל העמים ונתן לנו את תורתו, ברוך אתה ה', נותן התורה". לאחר שהקהל עונה "אמן", מתחילה הקריאה בתורה. עם סיום הקריאה, קורא חתן בר המצווה: "ברוך אתה ה' אלוהינו מלך העולם אשר נתן לנו (תורתו) תורת אמת וחיי עולם נטע בתוכנו, ברוך אתה ה', נותן התורה". הקהל עונה אמן.

הקריאה בתורה

חשיבותו של טקס עלייה לתורה הוא בציון המעבר של הנער המגיע לגיל מצוות ובאפשרות שלו להתפלל ברשות הרבים. מעבר זה מצוין על-ידי האפשרות הניתנת לו לקרוא בתורה בציבור. בקהילות אשכנז ובחלק מקהילות ספרד, חשיבות טקס עלייה לתורה היא כה רבה עד שהנער עולה לקרוא גם את המפטיר וגם את ההפטרה.

<b>מעמד הקריאה בתורה (צילום: shutterstock)</b>
מעמד הקריאה בתורה (צילום: shutterstock)

בסיום טקס העלייה לתורה, נוהגים הקהל ובני משפחתו להאזין לדרשה מפי הרב. לדרשה זו חשיבות חינוכית רבה שכן היא מהווה ציון דרך בחינוכו של הנער המקבל עליו עול תורה ומצוות. לרוב, הרב נושא דברים ביום שבת, עת עולה הנער לתורה, ומדבר הן על עניין קבלת עול תורה ומצוות והן עוסק בפרשת השבוע.

אל טקס עלייה לתורה נהוג להתכונן אצל רב מיוחד המכין את הנער לקראת האירוע. הרב שם דגש ניכר על עניין הטעמים והקריאה הנכונה של הפרשה. חשיבות טקס העלייה לתורה היא כה רבה עד שיש המגדילים לעשות, ועורכים בר מצווה בכותל המערבי בירושלים, מעמד מרגש ומיוחד שנפוץ גם אצל יהודים המתגוררים בתפוצות. כשזה מגיע לטקס עלייה לתורה, בר מצווה היא אירוע שמאפשר לחגוג את המאורע הגדול: בית כנסת הוא המקום האידיאלי אולם עלייה לתורה בכותל היא מעמד מרגש פי כמה.

X
מעוניינים בפרטים נוספים?
השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם