מכינים את העמוד.. הפעולה עשויה להימשך כמה שניות

בר מצווה בבית כנסת

אפשר לשלב בין טקס העלייה לתורה הנערך בבית כנסת לבין החגיגה הגדולה למשפחה ולחברים, באותו המקום

מזל טוב, הבן שלכם הגיע לגיל מצוות ועומד להפוך מילד לגבר. בדרך כלל נהוג לחגוג את המאורע בטקס עליה לתורה הנערך בבית הכנסת בבוקר יום שבת ובנוסף בחגיגה גדולה למשפחה ולחברים. אפשר לקחת את כל החוויה הזאת ולאחד אותה לחגיגה גדולה ולערוך בר מצווה בבית כנסת, אך כמובן שהכול תלוי בתקציב.

חגיגת בר מצווה בבית כנסת תתאים לאירוע קטן ואינטימי, בדרך כלל מדובר בטקס עלייה לתורה ולאחריו ארוחת צהריים באזור הבית כנסת. בבואכם לקיים אירוע שכזה כדאי לברר מספר פרטים חשובים כמו למשל כמה מוזמנים יכול להכיל בית הכנסת, האם יש בו מיזוג אוויר שפועל בקיץ או חימום בחורף, וכן כדאי לעשות סיבוב בעזרת הנשים ולראות שהמקום נוח, שהן יכולות לראות משם את חתן הבר מצווה ולזרוק עליו סוכריות טופי.

<b>הדגש בבית הכנסת הוא על טקס העליה לתורה (צילום: shutterstock)</b>
הדגש בבית הכנסת הוא על טקס העליה לתורה (צילום: shutterstock)

חשוב גם לבדוק האם יש מספיק שולחנות וכיסאות במקום עבור ארוחת הצהריים, והאם יש מקום לאחסן את המזון. יש לזכור כי אתם מוגבלים לפלטות של שבת וכדומה לחימום האוכל. כדאי לבדוק עם הרב או הגבאי כמה נערים עולים לתורה באותה פרשה כדי לאמוד את כמות האנשים שעשויה להגיע לבית הכנסת באותה שבת בה תרצו לערוך את החגיגה שלכם. זכרו כי חגיגת בר מצווה בבית כנסת מהתחלה ועד הסוף היא נטולת רחבת ריקודים וכל הנלווה לזה, משום שמדובר בטקס קטן וצנוע.

כיום ניתנת האפשרות לבחור בין עריכת חגיגת בר מצווה בבית כנסת אורתודוכסי שמרני לבין בר מצווה בבית כנסת רפורמי או קונסרבטיבי שהם יותר מודרניים, הכול כמובן בהתאם לאמונתכם ונוחיותכם.

במידה והחגיגה שלכם גדולה יותר, נהוג לחלק את האירוע לשניים ולערוך את טקס העלייה לתורה בבית הכנסת בחברת משפחה קרובה וחברים של חתן בר המצווה, ובערב לחגוג עם יותר אנשים באולם אירועים במסיבה. יתכן והבן שלכם יעדיף לפזז עם חבריו על רחבת הריקודים לקול תרועת הדי. ג'יי ואולי אף תרצו להקדיש לו סרטון וידאו מיוחד שתירצו להקרין מול כולם – דברים אלה לא ניתן לעשות בבית כנסת.

זה קודם האירוע שלו

לבסוף, כאשר אתם בוחרים לערוך בר מצווה בבית כנסת כדאי לוודא מראש מה חתן בר המצווה מרגיש ביחס להחלטה שלכם. לעתים, ההכנות לעלייה לתורה מרגשות כשלעצמן ואף מקשות ולוחצות. יתכן וה"כמעט גבר" שלכם ירגיש שאינו מסוגל לתפקד כראוי מול קהל גדול של מוזמנים ויעדיף לעשות את הטקס בחברת האנשים הקרובים לו. חגיגה נפרדת במקום אחר כמו אולם אירועים, מסעדה וכדומה אולי תהיה עדיפה בעיניו.

חשוב לזכור שזהו אירוע של חתן הבר מצווה ולא שלכם. אל תדאגו, הוא יודה להוריו שהביאוהו עד הלום אבל בסופו של דבר בחגיגה הזו הוא הבוס וכדאי לשתף אותו ולתת לו לומר את המילה האחרונה. 
X

מעוניינים בפרטים נוספים?

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם