מכינים את העמוד.. הפעולה עשויה להימשך כמה שניות

רקע כללי על בת מצווה

מה חשוב בציון בת המצווה, האם ישנה בת מצווה אלטרנטיבית ומה כוללת בת מצווה רפורמית

בת מצווה היא ציון דרך חשוב בחיי הנערה, בו היא מציינת 12 שנה ומעבר לחיים הבוגרים. על אף שהאישה איננה חייבת בקיום מצוות תפילה וקריאה בתורה כמו הגבר, הרי שהיא חייבת במצוות רבות אחרות. הנערה חוגגת בת מצווה שנה מוקדם יותר כיוון שהיא מתפתחת מבחינה פיסיולוגית מהר יותר מהנער המקבל על עצמו עול תורה ומצוות בגיל 13.

הרא"ש מסביר את המדרש בבראשית רבה במילים: "נתן הקב"ה בינה יתרה באישה יותר מבאיש. פירוש: הקדים בה בינה יותר מבאיש". במילים אחרות, ההתפתחות הרגשית והשכלית של האישה מוקדמת יותר מזו של הגבר.

<b>קצת אחרת. עולה לתורה (צילום: אמילי שפירו כץ, נשות הכותל)</b>
קצת אחרת. עולה לתורה (צילום: אמילי שפירו כץ, נשות הכותל)

בת מצווה כצעד ראשון לשוויון

ציון בת מצווה לבנות הוא עניין חדש יחסית. בשנת 1927 העלה הרב מרדכי קפלן את בתו, יהודית, לתורה. הוא ראה את היהדות כתרבות משתנה ומתפתחת, ולכן חשב כי יש להפוך את הטקס לשוויוני. לשיטתו, חובה לתת משמעויות חדשות למסורות ישנות.

בקרב הקהילות האורתודוכסיות נהוג לציין בת מצווה באורח סמלי בלבד, למשל בסעודה או באירוע דתי שבו אין טקס דתי. ישנם בתי כנסת אשר בהם אבי בת המצווה עולה לתורה והיא עצמה, לאחר התפילה, נושאת דרשה. כמו כן, ישנן קהילות שבהן נערך טקס עלייה לתורה בהשתתפות נשים בלבד אולם הנשים עצמן אינן עולות לתורה, אינן קוראות מפטיר והפטרה ובוודאי שלא מניחות תפילין או עוטות על עצמן טלית.

<b>טקס שיוויוני (צילום: אמילי שפירו כץ, נשות הכותל)</b>
טקס שיוויוני (צילום: אמילי שפירו כץ, נשות הכותל)

בקרב הקהילות הספרדיות נהוג לחגוג בת מצווה כאירוע משמח לכל דבר ועניין. הרב עובדיה יוסף, הראשון לציון, כתב בספרו "יביע אומר" (חלק שישי, סימן כ"ט) כי "בודאי שיש מצווה לערוך סעודה ושמחה לבת מצווה". הרב יחיאל יעקב ויינברג, מגדולי הפוסקים האורתודוכסים בזמננו, כתב "שורת ההיגיון הישר וחובת העיקרון הפדגוגי שחייב כמעט לחוג גם לבת את הגעתה לחיוב המצוות. והפלייה זאת שעושים בין בנים לבנות בנוגע לחגיגת הבגרות פוגעת קשה ברגש האנושי של הבת הבוגרת" ("שרידי אש", חלק ב', סימן צ"ג).

בת מצווה אלטרנטיבית

יחד עם זאת, המנהג לחגוג בת מצווה הזהה לבר המצווה של הגבר, רווח אך ורק בקרב הקהילות הרפורמיות והקונסרבטיביות. זאת, כיוון שבהלכה (מסכת מגילה, למשל) מנועה האישה מלעלות לתורה. כיום חגיגת בת מצווה רפורמית זהה לחלוטין לבר המצווה האורתודוכסית. כלת בת מצווה קוראת את המפטיר וההפטרה, מניחה תפילין ועוטה טלית, ולבסוף גם נושאת דרשה.

במידה ואתם מעוניינים לערוך בת מצווה רפורמית עבור בת ה-12, ניתן לפנות בשאלות אל התנועה ליהדות מתקדמת (התנועה הרפורמית בישראל) ואל התנועה המסורתית (הקונסרבטיבית) באמצעות סניפיהן הקרובים למקום מגוריכם, וכן דרך אתריהם באינטרנט. תוכלו גם לבקש המלצות מאנשים שערכו בת מצווה רפורמית וכך לקבל רושם על מהות הטקס והתגובות לו.

X

מעוניינים בפרטים נוספים?

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם